PAX Pal przeklenstwa - Korsell Inga Larsson Asa

Pamiętam, gdy byłam w wieku Viggo czy Alrika. Z młodszym bratem wciąż wymyślaliśmy nowe, ekscytujące zabawy. Raz byliśmy wielkimi wojownikami, innym razem mistrzami walk na patyki. Urządzaliśmy sobie polowania na pokemony. Wtedy jeszcze nie było mody na demony i stwory nie z tego świata. Gdyby jednak były, to wydaje mi się, iż w wykreowanym przez nas świecie bylibyśmy jak Viggo i Alrik.

Ale lepiej chyba opowiedzieć coś na temat książki... Głównymi bohaterami są dwaj, sponiewierani przez los, czy też życie, bracia, którzy dowiadują się o istnieniu pewnej ważnej bibliotece. Biblioteka ta jest tajemniczym miejscem chronionym przez strażników. Bracia mają za zadanie pomóc im.

X powodów, dla których warto sięgnąć po książkę:

Prawdopodobnie nie będziesz w stanie oderwać się od niej choć na chwilę. (1)

Atrakcyjnie podana - okładka, rysunki w treści, mapa na początku, wielkość liter oraz prosty język sprawiają, że chce się ją przeczytać. (2)

Leniwym osobom też się spodoba - liczy 150 stron, litery są dość duże i jeszcze trzeba by odliczyć rysunki. Więc krótka książeczka, którą dość szybko się czyta. (3)

Pokrewieństwo. Widać, że obu braciom na sobie zależy. Nie są tylko braćmi... wiecie, takimi, co są obok siebie, a nie dla siebie. Jeden jest w stanie wiele zrobić dla drugiego. Drugi zrobi wszystko dla pierwszego. Staną za sobą w obronie i zawsze mogą na siebie liczyć. Coś takiego się ceni. (4)

Relacje bohaterów. O braciach pisałam wyżej. Ale trzeba też wspomnieć o innych. Rodzinie, która wzięła braci do siebie, rodzeństwo, które chroni bibliotekę. Od nich warto brać przykład, uczyć się empatii i miłości. (5)

Zakończenie. To jedno z tych, po których wręcz musisz przeczytać tom drugi. W taki sposób kończą się dobre sezony genialnych seriali. (6)

Estrid i Magnar, czyli rodzeństwo, które chroni bibliotekę, tzw. Strażnicy Biblioteki. Tajemniczy, różni, a przy tym ogromnie wzbudzający sympatię. (7)

Kłopoty, które wciąż spotykają chłopców. Bracia wpakowują się wciąż jakieś kłopoty. Katastrofy są blisko nich. A oni sami celowo nic nie robią, lecz pomimo tego można być powiedzieć, iż kłopoty to ich drugie imię. (8)

Letnia, wakacyjna książka, którą można spakować do walizki, bo wiele miejsca nie zajmuje. Letnia, bo na wakacje można ją bez problemu zabrać. Ale ochłodzić się przy niej będzie raczej ciężko. (9)

Emanuje z niej przygoda, niebezpieczeństwo. Ale i miłość, przyjaźń, nadzieja. (10)

Ńi ni nie koniec jeszcze, ale już powoli do niego się zbliżamy... :D

Spodobała mi się fabuła, bohaterowie, przygody, które towarzyszyły bohaterom oraz rysunki przypominające komiks. Teraz są modne książki o demonach i tym podobnych potworach. Ta książka wpasowuje się idealnie w tą modę.

Towarzyszyły mi różne uczucia podczas czytania tej lektury. Strach, gdy coś się działo głównym bohaterom. Radość, gdy wszystko szło według planu. Nadzieję, gdy były sygnały, iż już będzie dobrze. Smutek i gniew, gdy chłopców spotykało coś niesprawiedliwego. I mnóstwo zaskoczeń, przy zwrotach akcji oraz taki żal, że to koniec pierwszego tomu.

Ważne jest również to, iż od książki nie sposób się oderwać. Prędzej ją przeczytacie całą na raz niż będziecie ją dzielić na kilka porcji.

A na koniec chciałam Wam ją ogromnie polecić. Bo to jedna z tych pozycji, z których i dziecko będzie zadowolone i rodzic będzie się świetnie przy niej bawił. Ta książka nie jest tylko dla dzieci czy też młodzieży, bo fabuła przyciągnie również dużo starszych czytelników (a może i nie tak strasznie dużo starszych ;)).

 
 
3 główne atuty książki:
I. Fabuła, która przyciągnie każdego, kto tylko lubi tajemnicze, nadprzyrodzone tematy.
II. Relacje bohaterów.
III. Rysunki, które towarzyszą czytelnikowi podczas czytania książki. 
 
Za książkę dziękuje
wydawnictwu