Powrót do dzieciństwa

Pierwsze przygody Mikolajka - Sempé Jean-Jacques Goscinny René

Teraz chciałam napisać kilka słów o książce "Pierwsze przygody Mikołajka", który jest zbiorem pierwszych pięciu tomów o przygodach małego chłopca, który praktycznie cały czas wpakowuje się w kłopoty.

Jest to moja pierwsza książka, która jest zbiorem kilku tomów. I uważam... że to bardzo fajny pomysł. Szczególnie, że w przypadku Mikołajka jeden tom nie jest gruby, a całość nie jest taka ciężka ja mi się wydawało.

Okładka jest twarda. Mikołajek jest taki fajny w dotyku, milutki... A później... poznajemy wszystkich bohaterów i rozpoczynamy przygodę z tomami.

Jak już pisałam w oddzielnych tomach dotyczących Mikołajka, książki są przyjemne, pisane z myślą o dzieciach, ich prostym językiem. A przygody są na tyle zabawne i ciekawe, że zaciekawią również dorosłych.

Mikołajek jest książką, do której na pewno powrócę. I już wiem, na czym polega magia tego małego chłopca.

Bardzo mi się również spodobało, że na końcu mamy biografię pisarza i ilustratora. Nie miałam pojęcia, iż to Gościnny stworzył postać Asteriksa. Wielu rzeczy o tych dwóch panach nie wiedziałam. I same biografie są napisane w przyjemny i lekko zabawny sposób.

Dla mnie ten zbiór zasługuje na mocną ósemkę, zresztą skoro każdy tom dostał ósemkę, to dlaczego zbiór miałby mieć notę niższą? Cały czas jednak zastanawiam się, czy jednak 9 nie jest odpowiedniejsza, bo 5 tomów w jednej książce, którą jestem w stanie wziąć na podróż? Czy to coś nie znaczy?