Mikołajek - Jean-Jacques Sempé, René Goscinny

Udało mi się dzisiaj rano przeczytać pierwszy tom Mikołajka. Zatem zabieram się na napisanie kilku słów o tej książce, a później czytam nadal. Pewnie nadal będą to "Przygody Mikołajka", a jak czas pozwoli, to zabiorę się za wczorajsze wyzwanie.

Wybrałam "Mikołajka" na wyzwanie z rozpoczęciem serii, bowiem wstyd się przyznać, lecz nie znałam jego przygód. Owszem, raz widziałam film o Mikołajku, który mi się bardzo podobał. Ale to było jedyne moje spotkanie z tym chłopcem. A szkoda. Wielka szkoda, że nie poznałam go, gdy byłam dzieckiem.

Tytułowy bohater jest bardzo pozytywną postacią. Nudzić się przy nim nie można... i trudno się nie roześmiać. Ten mały chłopiec potrafi pakować się w problemy i chyba to sprawia, iż wszyscy go kochają. :)

Każdy rozdział to całkiem inna przygoda Mikołajka. A to czytamy jak to Mikołajek wybrał się na wagary, a to możemy poznać zachowanie dzieciaków podczas wizytacji czy jak przyjeżdża fotograf. To innym razem możemy poznać historię bukietu dla mamy.

Dlatego też nie musimy czytać książki od początku do końca. Możemy wybierać rozdziały, które nas zaciekawią. I nie będziemy mieć problemu z bohaterami, które się pojawią, gdyż Mikołajek zawsze wyjaśnia, kto jest kim. Więc o tym, że np. Alcest jest grubiutki i lubi jeść a Ananiasz jest najlepszym uczniem oraz lubi skarżyć, dowiadujemy się w każdym rozdziale, gdy bohater się tylko pojawia.

Świetnie się bawiłam czytając o Mikołajku, jego kolegach, o tym kto jest fajny a kto nie. I świetnie było czytać o tym, co tylko dla Mikołajka i jego kolegów było świetną zabawą.

Książka jest napisana prostym językiem. Czytając, czułam się tak, jakbym słuchała opowieści dziecka o tym, co go spotkało. To jest ogromny atut tej książki.

Dodatkowo w książce są zabawne rysunku dopasowane do danych historii. Jest to jeden z wielu atutów książki. I choć książka jest skierowana dla dzieci, to myślę, że nie jeden dorosły ubawi się przygodami Mikołajka.

 

Plusy:
--> prosty język
--> każdy rozdział to inna przygoda
--> pełna humoru
--> rysunki
 
Minusy:
--> problemem dla niektórych mogą być powtórzenia