Co z tym szczesciem - Kucharewicz Iwona

Można zmienić swoje życie samodzielnie lub z pomocą poradników... chociaż są jeszcze fachowcy, do których też można się wybrać tzw. trenerzy zachowań, trenerzy personalni czy coache.

W serii motywacyjnie pojawią się przede wszystkim recenzje poradników. Być może w pewnym momencie zrobię top 5, czyli najlepsze poradniki wg mnie. A być może czasem postaram się napisać coś mądrego, tzw. motywacyjnego. Chociaż chciałabym, by w tej serii pojawiły się przede wszystkim recenzje poradników.

Czy są coś warte? Czy warto je kupić? I czy pomogły mi coś zmienić w życiu? Na tych pytaniach się skupię pisząc o danej książce. No nic, to przejdźmy do dzisiejszego dzieła, czyli książki "Co z tym szczęściem?"

Poradnik ten wygrałam w konkursie. Bardzo chciałam go wygrać i dlatego też się ucieszyłam, że mi się udało. Poza nim mam w domu jeszcze 3 poradniki oraz pozytywnik, o którym już pisałam.

Aby napisać coś mądrego i prawdziwego o tej książce, postanowiłam czytając, robić też ćwiczenia, które w niej są. Później też są zadania, które pomogą rozwinąć pewne cechy charakteru, które również zaczęłam robić, ale jednak pisząc dzisiejszy post, nie wszystkie jeszcze zrobiłam. Niektóre z nich robić w ogóle nie będę, bo na przykład dana cecha nie jest dla mnie interesująca.

Książka składa się z sześciu rozdziałów.
Na samym początku dowiemy się czym różni się psychologia pozytywna od pozytywnego myślenia. Poradnik dotyczy psychologii pozytywnej. I już w pierwszym rozdziale znajdziemy ćwiczenia, które możemy zrobić w domu.
W tym rozdziale bardzo spodobał mi się podrozdział z różnymi mitami (np. "wszystko jest możliwe") i przykładami, które świetnie obrazowały to, co autorka chciała powiedzieć. Przykład o Nicku ("Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń") był idealnie dobrany.

Następny rozdział mówił o pięciu filarach dobrego życia, czyli o tym, co jest ważne w życiu i czego każdy człowiek potrzebuje. Również i tu są przykłady, ćwiczenia. Wszystko, co pokaże nam, co jest ważne w życiu i czego mogło nam w nim brakować.
To w tym rozdziale jest kilka słów o współczynniku Gottmana, który pomógł mi w uświadomieniu sobie pewnych nie do końca dobrych relacji. A przede wszystkim uświadomił mi, iż jeśli chciałabym zmienić tą relację, nawet jeśli popsuła się nie z mojej winy, to i tak ja powinnam coś z nią zrobić.

Trzeci rozdział  już jest o poprawie swojego życia. Tutaj również jest fajny model (AIM), który może pomóc nam coś uświadomić oraz narzędzia TPS i TPSKA. Pierwsze z narzędzi nam coś uświadomi, pokaże, natomiast drugie pomoże nam w zmianach.

Czwarty rozdział "akceptacja i rozwój - szukanie złotego środka" to słów kilka autorki o równowadze, szukaniu tego, co dobre dla nas i pogodzeniu tego z oczekiwaniami innych.

Piąty rozdział to jeden z moich ulubionych. "Na czym budować swoją siłę" opowiada właśnie o cechach charakteru, cnotach, które sprawią, iż będziemy lepszymi ludźmi gotowymi na branie życia w swoje ręce, ciekawymi świata, otwartymi na świat i ludzi.
Cech charakteru w tym rozdziale jest wiele. Poza informacją, dlaczego dana cecha jest ważna i powinniśmy o nią dbać, pielęgnować, mamy podane sposoby, co możemy zrobić, by rzeczywiście ją rozwijać. Szczerze to przy tym rozdziale spędziłam najwięcej czasu i do tej pory wracam do cech, które chciałabym wzmocnić.

Ostatni rozdział niestety jeszcze nie jest dla mnie. Przeczytałam go i wiem, że na pewno będzie przydatny dla pracodawców oraz pracowników. Bowiem mówi jak psychologia pozytywna może pomóc w życiu zawodowym.

Ogólnie moim pierwszym wrażeniem było to, iż książka przypomina podręcznik szkolny. Każdy rozdział to jakby jeden temat, w którym znajdziemy ćwiczenia. Tyle tylko, iż ćwiczenia nie dotyczą sprawdzenia wiedzy, a pomagają zrozumieniu, co robiliśmy źle w życiu.
Dodatkowo po każdym rozdziale mamy podsumowanie, w którym są najważniejsze punkty, o których powinniśmy pamiętać.

Książka w porównaniu do wielu innych poradników na rynku ma kilka podstawowych zalet:
--> podana nam jest wiedza teoretyczna, z której dowiemy się, co robiliśmy źle.
--> autorka zadbała o dobrą bibliografię
--> na końcu książki mamy miejsce na notatki
--> ćwiczenia naprawdę mogą coś zmienić
--> autorka nie daje nam złotych rad, a wskazuje jedynie drogę.

Z powyższych powodów uważam, iż jest to jeden z lepszych poradników na półkach w księgarniach. Warto go kupić, jeśli chcemy zmienić swoje życie, ale nie szukamy w poradniku złotych rad, a jedynie drogi, którą warto podążyć.

Mi on pomógł uświadomić pewne toksyczne relacje, z którymi muszę coś zrobić. Najchętniej bym kontakty zerwała z takimi ludźmi, ale jednak najpierw bym chciała spróbować naprawić układy między nami. Może się uda, a jak nie to trudno.

 

Plusy:
--> podana jest wiedza teoretyczna i jest sposoby zastosowania w praktyce;
--> wiele zależy od nas i naszej chęci zmian;
--> pomaga zrozumieć to, co wcześniej nie zauważaliśmy;
--> przede wszystkim uświadamia pewne sprawy;
--> wskazuje drogę do zmian.
 
Minusy:
--> jednak dla mnie budowa poradnika w sposób, by przypominał podręcznik jest trochę dziwna.