Kukiz. Grajek, który został graczem i inne - Andrzej Stankiewicz, Karolina Przewrocka, Małgorzata Rostowska, Roman Kubiak

Reportaż Polski to zbiór 4 reportaży, wywiadów. Każdy z nich jest inny, każdy dotyczy całkiem innych zdarzeń znanych i nieznanych z historii oraz każdy z nich ma coś do zaoferowania.

Pierwszy reportaż, tytułowy jest na temat człowieka, o którym przez jakiś czas w telewizji było głośno. Bo kto nie słyszał o Pawle Kukizie?
Z reportażu dowiemy się o historii rodziny Kukizów, a i pewnych faktach na temat Kukiza, o których na przykład ja nie miałam pojęcia (wiedzieliście, że grał w filmach?).
Kukiz to postać kontrowersyjna, która z jednej strony wie czego chce, ale nie do końca. Reportaż może trochę nam rozjaśnić tą postać i pomóc ją zrozumieć.
Warto jeszcze dodać, iż pierwszy reportaż został napisany przez Andrzeja Stankiewicza.

Drugi reportaż ma tytuł: "Człowiek, który złapał Eichmanna", czyli jest o postaci, która pracowała dla izraelskiego wywiadu. Tym człowiekiem jest Rafi Eitan.
Bardzo mi się spodobała forma tekstu. Mniej więcej połowa to był reportaż, ale druga połowa to wywiad. Obie formy do siebie pasowały i się uzupełniały.
Na początku już jest opisana historia schwytania Eichmanna, ale dopiero podczas wywiadu dowiadujemy się dokładniej jak złapanie wyglądało. Co prawda: na pewno nie wiemy wszystkiego.
Zainteresowała mnie postać Eitana. Nie wiedziałam zbyt wiele o tym człowieku. Może jedynie to, że brał udział w złapaniu zbrodniarza, nazisty. A tak poza tym to praktycznie nic. Prawdą jest, że również nigdy nie szukałam na jego temat informacji. Ale przyznam, iż reportaż ten naprawdę bardzo mnie zainteresował.
Autorem była Karolina Przewrocka.

Przejdę teraz do trzeciego reportażu, który wzbudził we mnie najwięcej emocji.  "Ksiądz Paweł zrzuca sutannę" to opowieść księdza o doświadczeniach z seminariów oraz początków kariery kapłańskiej.
Powiem szczerze, że nie spodziewałam się tego, co tam przeczytam. Jego wspomnienia są straszne, pełne bólu i nieszczęścia. Nie miałam pojęcia, iż w seminarium mogłyby się dziać takie rzeczy.
Muszę przyznać, iż to właśnie ten reportaż zapamiętam na długie lata. Spodobał mi się początek, który był lekko zabawny. Następnie mamy do czynienia opisem wspomnień przez byłego księdza. I zakończenie jest jednak pozytywne. Lubię, gdy coś się dobrze kończy.
Autorem trzeciego reportażu była Małgorzata Rostowska.

Czwarty i ostatni nosi tytuł "Parszywi z Banditenstadu". Nie jest on o konkretnej osobie. Jest za to o ludziach, którzy walczyli za Polskę, a później większość z nich zginęła zapomniana. Ten reportaż jest jednym z tych, które powinny być czytane na lekcjach historii. Bo o ludziach z Armii Krajowej, którzy walczyli z komuną jako partyzanci się nie uczymy. Brakuje nam wiedzy na ten temat, a temat jest jednak ważny. I nie możemy zapominać o tych ludziach.
Reportaż ten napisał Roman Kubiak.

Książka jako całość (ja akurat miałam e-booka) prezentuje się dość ciekawie. Każdy z reportaży ma coś do zaoferowania. Każdy z nich jest ważny i dotyczy dość ważnych tematów.
Reportaże te szybko się czyta i w ciągu kilku godzin poznajemy historię, którą już dawno powinniśmy poznać.
Z swojej strony książkę ogromnie polecam.

 

Plusy:
--> tematy poruszone w reportażach
 
Minusy:
--> niewiele reportaży, bo tylko cztery