Ania z Zielonego Wzgórza - L.M. Montgomery

Uwierzycie, że nigdy nie czytałam Ani z Zielonego Wzgórza? A leżała sobie spokojnie na półce i czekała cierpliwie. Zawsze wybierałam inne pozycje. Czy to pożyczałam, czy wygrywałam, czy dostawałam, czy kupowałam. Zawsze inną czytałam. Aż wreszcie, pięknego środowego dnia się za nią zabrałam. I jak zaczęłam czytać, tak nie mogłam przestać.

 

Główną bohaterką jest Ania. Wspaniała Ania, która potrafi wpakować się w każde kłopoty, choć tego naprawdę nie chcę. :) Lubi mówić, dużo mówić, za dużo mówić i marzyć. Jej wyobraźnia jest nieograniczona i często z niej korzysta. Dzięki swojemu charakterowi zdobywa ludzi: starszych i młodych. Poza tym jest mądra.
Czytanie jej przygód należy do przyjemności. Bo to przy tej książce można się pośmiać do łez.

Dzięki zbiegowi okoliczności Maryla i Mateusz dostają Anię pod opiekę. Miał być chłopiec, była dziewczyna, którą pokochali od pierwszego dnia. Co widać, czytając. Ania ma wiele dobrego wpływu na ludzi z Avonlea. Każdy ją kocha, bo jest za co kochać tą małą dziewczynkę.

Mateusz, który bał się ludzi, pierwszy chciał ją zatrzymać. Polubił ją już w drodze do domu. Marylę również długo nie trzeba było długo przekonywać. Dzięki temu Ania miała dom, dobry dom,w którym spotkało ją wiele dobrego. Marylę i Mateusza również spotkało wiele radości, dzięki Ani. Życie każdego z trojga bohaterów zmieniło się na lepsze, dzięki jednej małej pomyłce. Czy zatem nie warto czasem się mylić? 

Książka uczy marzyć, wierzyć w siebie, w sobie marzenia i robić to, co się da, by marzenia się spełniły. Jeśli jednak coś się nie udaje, to zawsze można spróbować jeszcze raz i uczyć się na błędach, które popełniamy. Tak jest, od Ani wiele można się nauczyć. Ale, gdy ktoś potrzebuje tylko rozrywki (bo naukę już pojął), to ją również znajdzie w tej pozycji. Dlatego też książkę gorąco polecam, nie tylko dzieciom, bo i dorośli czytelnicy znajdą w niej wiele radości. :)

 

Plusy:
---> Ania i jej problemy
---> lekka i przyjemna
---> wciąga od pierwszej strony
 
Minusy:
---> krótka (ale są następne...)