Gangster Squad. Pogromcy mafii - Paul Lieberman

Jak już kiedyś pisałam, przeważnie najpierw oglądam film, potem zabieram się za książkę. Tak też było w tym przypadku.
I pewnie też już kiedyś pisałam, że w szkole historii nie lubiłam. Za to książki oparte na faktach, prawdziwych wydarzeń lubię. Zawsze je chętnie czytam. A jeśli taką wygrałam lub kupiłam (a nie pożyczyłam od kogoś) i wiem, że do niej po przeczytaniu nie wrócę, to też mam ją komu dać.

Film mi się podobał. Był typowo amerykańskim filmem, gdzie dobrzy walczą ze złymi. Fajny do oglądania.
Książka również mi się podobała. Ale szczerze w tym przypadku wyżej oceniam film niż książkę. Bowiem książka momentami mnie nudziła. Nie było tych momentów wiele, ale jednak kilka się zdarzyło. I najbardziej spodobało mi się posłowie, które można by powiedzieć, że jest dodatkiem. W tym posłowiu dowiadujemy się jak powstała książka, i jak powstałam film.

W książce spotkałam nazwisko J.Edgar Hoover. Byłam pewna, że słyszałam to nazwisko już wcześniej, i to nie w filmie "Gangster Squad. Pogromcy mafii". Byłam pewna, że oglądałam film o tym człowieku. I rzeczywiście tak było. Bo jakoś, chyba na początku tego roku, oglądałam film "J.Edgar", który jest biografią tego człowieka. Dowiadujemy się z tego filmu, jak powstało FBI.

I książce "Gangster Squad. Pogromcy mafii" również jest kilka słów o tym człowieku, o jego jednostce.

Cóż mogę napisać o tej książce. Oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Poznajemy życie bohaterów, nie tylko tych z wydziału gangsterskiego, ale i tych z mafii. Poznajemy m.in. rodzinę Whalenów, O'Marów i Cohena.  Ich wybory, decyzje i cenę za to, co robią.
Dowiadujemy się nawet jak i kiedy nasi bohaterowie umierają. Dodatkowo możemy zobaczyć jak niektórzy wyglądali, bowiem w książce są również zdjęcia. Tak na oko, to zdjęcia dzielą książkę na 3 części. 1/3 książki przeczytać i masz inny papier, na którym są zdjęcia i opisy do nich. Ogólnie książka jest podzielona na cztery części. Każda z tych części dotyczy innego momentu z życia bohaterów.

Czytając tą książkę dowiadujemy się co nieco o mrocznych czasach Los Angeles i próbie ich naprawy. Widzimy jak wydział gangsterski walczy ze złem. I nie zawsze ta walka jest zgodna z prawem. Rozumiemy i przeważnie popieramy ich działania.
Gliniarze z wydziału wiedzą, że ich działania nie zawsze mogą być zgodne z prawem. Bo jeśli by postępowali 100% czysto, to nigdy nic by nie dokonali.

Plusy i minusy książki:
 
Zacznę od plusów;
+ prawdziwa historia
+ posłowie, z którego dowiadujemy się o powstaniu książki
+ losy bohaterów, gdy odeszli z wydziału gangsterskiego
+ zdjęcia
+ cytaty
 
I teraz czas na minusy:
- momentami bywało nudno
- czasem ta książka po prostu męczyłaKsiążka a film:
 * w książce jest więcej informacji niż w filmie
* w filmie niektóre fakty zmieniono
* pod względem wiadomości: książka jest ciekawsza od filmu
* pod względem informacji: w książce jest więcej faktów i są tylko fakty
* ale ogólnie film jest lepszy
* w filmie jest więcej akcji