Dziwactwa i sekrety władców Polski - Iwona Kienzler
Czy interesuje Was, jak żyli królowie? Chcecie poznać ich sekrety, o których mało się mówi. Jakiej byli orientacji? Jak się ubierali? Jaka była moda w ich czasach? I czy interesowali się magią?
Jeśli odpowiedź na te pytania jest pozytywna - to możecie przeczytać tą książkę.
Jest ona podzielona na rozdziały, których jest 6. Dwa pierwsze z nich podzielono na podrozdziały.
I tak:
Szaleństwa władzy opowiadają o królach polskich, którzy mogli być chorzy psychicznie. Niestety, jak autorka przypomina w dwóch pierwszych rozdziałach, nic nie jest pewne na 100%. 
I tak o szaleństwo podejrzewani są: Bolesław Śmiały, Bolesław Rogatka oraz Władysław Biały. Dlaczego? Przeczytajcie :)
W drugim rozdziale mamy Tajemnice sypialni, w którym dowiemy się kto z kim oraz o królach, którzy kochali inaczej.
Trzeci rozdział dla fanów kuchni, bowiem Rozkosze stołu powiedzą nam, co królowie lubili jeść i co jedli. 
Czwarty rozdział opowiada, co królowie w wolnym czasie robić lubili. Czasem hobby było po prostu nietypowe, innym razem dziwne.
Piąty dla ludzi interesujących się modą. Szaleństwa mody opowiadają bowiem, co królowie nosili i czy podążali za ówczesną modą oraz czy w ogóle interesowali się modą.
Ostatni rozdział, szósty - dla mnie okazał się tym najciekawszym. Przepowiednie, horoskopy, alchemia i siły nadprzyrodzone opowiadają o czarownicach, magach, alchemikach. O zamienianiu miedzi w złoto, astronomii, przepowiedniach i tajemniczych zjawiskach można tu przeczytać.
 
Książka mi się średnio podobała. Przeczytałam ją od pierwszej do ostatniej strony, choć niektóre zdania musiałam czytać kilka razy, by zrozumieć o co chodzi autorce. 
Ale Dziwactwa i sekrety władców Polski może zachęcić do sięgania po książki o podobnej tematyce, zainteresowanie się historią. Dlaczego?
--> bo każdy z nas lubi plotki. A większość książki to niepotwierdzone hipotezy. Hipotezy, które można obalić jak i można je uwierzyć. 
--> bo, jak wynika chociażby z tej książki, historia to nie tylko daty ważnych wydarzeń. To przede wszystkim życie ludzi żyjących w innych czasach. W czasach, gdzie nie było tej całej elektroniki. 
Czytając Dziwactwa i sekrety władców Polski dowiesz się o królach, ale też o poddanych. Dowiesz się również, co mogło spowodować, że rządzili tak, a nie inaczej.