Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu - John Flanagan

Will - młody chłopiec, który wychował się bez rodziców, w sierocińcu. Miał dużo szczęścia, bo trafił do miejsca, z którego może wyjść na ludzi. "Jego" sierociniec jest pod pieczą barona - człowieka, który choć na pewno bywa surowy, jest też sprawiedliwy... i robi coś dobrego.

 

Poznajemy chłopca, gdy ma 15 lat i wie, iż wkrótce nastąpi "Dzień Wyboru". Jest to ważny dzień dla każdego dziecka z tego sierocińca, gdyż wtedy następuje przełom w ich życiu, który jest początkiem ich nowej drogi życiowej i być może wielkiej kariery.

 

Tytuł książki i treść od początku sugerują, jaką drogę przed sobą będzie miał Will. Zatem nie było to niespodzianką i szczerze nie chciałabym, gdyby jednak Will miał obrać inną ścieżkę. Pomimo wiadomej drogi Willa, w książce nie brakuje niespodzianek i różnych zwrotów akcji.

 

Na samym początku oprócz Willa poznajemy inne dzieci, których jest akurat tyle, ile potrzeba, by poznać kilka rzeczy na temat każdej potrzebnej umiejętności. Cechy dzieci od razu świadczą o tym, w jakim kierunku powinny się dalej kształcić, dzięki czemu możemy wziąć nawet pewną lekcję dla siebie - by własna droga nie była wzięta z kosmosu, a jednak choć trochę (a nawet bardziej niż trochę) pasowała do naszych umiejętności.

 

Przyznam się szczerze, że choć od początku byłam pełna, jaka ścieżka jest przygotowana dla Willa to jednak w czasie prób oraz w Dniu Wyboru bałam się o niego. Bowiem polubiłam go już od pierwszych stron lektury i strasznie by mi było przykro, gdyby jednak nie pasował do żadnej grupy, gdyby nikt nie chciał wziąć go pod swoje skrzydła. Ten chłopiec jest tak bardzo kochany (że tak głupio napiszę), że naprawdę ciężko by mi było, gdyby autor napisał dla niego całkiem inną historię. Na szczęście jednak Will jest tym, kim miał być.

 

Może jednak napiszę, dlaczego on jest taki "kochany". Przede wszystkim wzbudza ciepłe uczucia w człowieku. Jest to miły chłopiec, żądny przygód. Troszkę marzyciel... choć pewnie użyłam złego określenia, gdyż Will pracuje ciężko, by spełnić oczekiwania Halta. 

 

Bardzo spodobało mi się opisanie relacji pomiędzy Willem a Horacym. Chłopcy od początku nie darzyli się ciepłymi uczuciami, a pomimo tego ich przyjaźń rozkwitła niczym kwiat róży.

 

Tytułowe Ruiny Gorlanu tajemniczy, trochę niesamowite. Jednak autor przeznaczył na nie niewiele miejsca. Czułam przez to pewien niedosyt. Z drugiej strony, mogłam bliżej przyjrzeć się Willowi oraz temu jak sobie radził podczas nauki, prób czy wydarzeniom, które ukazywały jego prawdziwy charakter.

 

Podsumowując. Ogromnie podobała mi się książka. Największym jej plusem jest główny bohater, czyli Will. Polubiłam też Halta, choć to naprawdę tajemniczy człowiek. Sama historia Willa jest po prostu wspaniała. Bardzo mi się podoba to, iż książka pokazuje, że nie musisz pochodzić z dobrego domu, by wyjść na ludzi.

 

Książka ma dużą wartość. Przekazuje pozytywne wartości. Można z niej wiele wynieść. A już na 100% zachęca do poznania dalszych przygód Willa. Ja na pewno wkrótce przeczytam następne tomy. I was też do tego zachęcam. :)