Autoterapia - Staniek Magdalena

Poradniki mają to do siebie, że ciężko jest je ocenić. Patrzymy pod kątem tego, czy nam pomogły, czy nasze życie się zmieniło na lepsze. Jednak to od nas zależy, co bierzemy z poradnika.

 

"Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki." podzielony jest na dwie części. W pierwszej części dowiadujemy się czym jest terapia TPB, jak się ją stosuje, dla kogo jest. Innymi słowy jest to wprowadzenie do głównego temu, czyli zastosowania w praktyce terapii TPB. Właśnie o tym jest druga część. To jej praktyczne zastosowanie w różnych dziedzinach, czyli w leczeniu lęków, depresji, radzenia sobie ze złością, stresem, akceptowaniem siebie i innych.

 

W drugiej części przy każdym rozdziale mamy pytania, na które odpowiadamy tak lub nie. One pomagają nam się dowiedzieć, czy dana sprawa nas dotyczy, np. czy mamy problem z lękami albo z depresją. Później dowiadujemy się niektórych faktów na temat danego problemu, zdobywamy wiedzę teoretyczną i poznajemy ćwiczenia, które możemy wykonać, by żyło nam się lepiej. Zatem ucząc się, walczymy z danym problemem.

 

Oczywiście czasem sam poradnik nie wystarczy, czasem nasze lęki, stresy sięgają tak daleko, że nie obędzie się bez pomocy specjalisty. Jednak warto spróbować powalczyć o siebie stosując się do rad książki. Jeśli się uda, to możemy poczuć, że odnieśliśmy sukces.

 

Na pewno ten poradnik nie jest dla każdego. Nie sprawi, że nasze życie stanie się lepsze, piękniejsze, wspanialsze, że spełnimy wszystkie marzenia.

 

Poradnik też raczej pomoże nam walczyć z naszymi słabościami. Da nam do ręki narzędzia, za pomocą których możemy wybudować lepszą przyszłość, lepszą wersję nas samych. Jednak by się udało coś z tych narzędzi stworzyć, to my sami musimy zacząć nad sobą pracować, nad swoimi słabościami. Praca ta lekka nie będzie, lecz satysfakcja może być ogromna.

 

"Autoterapia" jest całkiem innym poradnikiem. Nie wmawia nam, że jesteśmy cudowni, że do wszystkiego się nadajemy i możemy spełnić swoje marzenia. Zresztą nie taka jej rola. Poradnik ten ma służyć osobom, które mają niewielkie problemy z lękiem, stresem, depresją. 

 

"Autoterapia" może być jedną z wielu metod, która pomoże nam uporać się z naszymi problemami. Lecz nie jest powiedziane, iż książka ma być tylko jedynym rozwiązaniem. Możemy korzystać z poradnika, a równocześnie szukać innych metod, form pomocy, które również nam posłużą. 

 

Poradnik ten polecam. Na pewno może pomóc. Zaszkodzić raczej nie zaszkodzi nikomu. Ale równocześnie metoda TPB nie jest dla każdego, o czym sama autorka pisze. Więc może zanim ktoś kupi ten poradnik, to lepiej by się sam dowiedział, czym jest ta metoda. Wtedy zaś może zadecydować, czy książka jest w stanie mu pomóc.

 

Od siebie jeszcze dodam, iż metoda ta zakłada, że to od danego człowieka zależy postrzeganie siebie, i że można je zmienić. To nie jest wina społeczeństwa, że dana osoba uważa siebie za nieudacznika, tylko "wina" tej osoby, a raczej jej myśli. I właśnie terapia TPB pozwala odkryć myśli, które stoją za postrzeganiem swojej osoby, zmienić te myśli, a przez to zmienić siebie. Szczerze, jest to ciężka zabawa, ale warto spróbować, bo może ona zmienić postrzeganie siebie, może ona też zmienić życie danej osoby.

 

Według mnie warto poznać siebie od trochę innej strony. I móc spróbować się zmienić za pomocą metody TPB.