Dzieki za te podroz - Tommy Wallach

C U D O W N A.                    G E N I A L N A.                 P R O S T A.  

 

"Dzięki za tę podróż" jest książką, która uczy żyć. Pokazuje, że życie może mieć wartość. Ale też ukazuje jak łatwo można stanąć w miejscu, jak trudno jest się wówczas uwolnić, pójść naprzód, ruszyć. To książka o pokonywaniu swoich słabości, o znalezieniu celu w życiu.

 

Ja zaś postanowiłam ten post zrobić w formie podziękowania za poszczególne akcepty książki. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. :)

 

#1 Dzięki za głównego bohatera.

Siedemnastoletni Parker nie potrafi się pogodzić ze śmiercią ojca. Od dnia wypadku nie mówi. Nie jest to jego jedyny problem, bowiem jest też odludkiem, samotnikiem. Możliwe, prawdopodobne wręcz jest, że te problemy są ze sobą związane... psychika i te sprawy.

Parker jest naprawę fajnym chłopakiem i trudno jest go nie polubić. 

 

#2 Dzięki za pierwszoosobową narrację.

To Parker prowadzi nas przez całą podróż, fabułę. Wiemy, co on czuje, co chce zrobić, bo to on wszystko opisuje z swojej perspektywy. Przez to bardzo łatwo jest się wczuć w sytuacje bohatera.

 

#3 Dzięki za styl.

Od początku czujemy, że to na serio nastolatek. Język, którym się Parker posługuje nie jest wymuszony. Czuć, że to styl nastolatka (jeśli wiecie, o co mi chodzi). Bardzo mi się spodobało, iż mogłam poczuć jakbym czytała dziennik czy też pamiętnik Parkera... albo niech będzie, że opowieść.

 

#4 Dzięki za krótkie opowiadania.

Pomiędzy ogólną fabułą pojawia się kilka krótkich opowiadań. One są krótkie, ale równocześnie piękne. Przeważnie kończą się smutną, dotykają fantastyki. Są fajną odskoczą od najważniejszej fabuły.

 

#5 Dzięki za Zeldę.

Ta postać mnie urzekła. Nie będę wnikać w jej wiek. Wiem też, że miała odegrać rolę dziewczyny, która odmienia los chłopaka. Ale ja lubię takie wątki. Wątki, w których to nie miłość gra pierwsze skrzypce, ale właśnie pragnienie zmiany czyjegoś życia, czy naprawa czyjegoś życia.

Zelda jest dziewczyną, która wygląda na młodą, lecz twierdzi, iż ma o wiele więcej lat niż się każdemu wydaje. Taki wątek paranormalny. 

Jednak to nie wiek Zeldy jest najważniejszy,a to o robi i mówi. To postać inteligentna, która pomaga Parkerowi zrozumieć pewne sprawy, pomaga mu coś zmienić, by jego życie było lepsze.

 

#6 Dzięki za kłopoty

Życie nie należy do łatwych. Każdy z nas ma jakieś problemy. Jedne mniejsze, drugi większe. Lecz każdy jakieś ma. 

Parker stracił ojca, ma traumę, nie mówi, wszystko ma gdzieś. Niby żyje a jakby nie żył.

Zelda pochowała ukochane osoby. Życie, choć pragnie umrzeć, jest zmęczona.

Książka pokazuje, że nie ważne są problemy, ważne zaś jest ich pokonanie i pójście naprzód.

 

#7 Dzięki za emocje.

W książce to one są w cenie, one są ważne. Każdy z nas coś czuje. Kocha, lubi, nienawidzi. Przez uczucia możemy się załamać lub też nabrać chęci do życia i robić wszystko, by pokazać, iż życie ma sens.

Wspaniałe jest to, iż możemy zobaczyć uczucia młodych osób, którzy wiele spraw bierze o wiele bardziej serio niż ludzie starsi, przeciwstawić je z uczuciami Zeldy, która wiele już przeszła i ma mądrość co najmniej 100 latki i zobaczyć ich kontrast, obnażyć je i wyciągnąć z tego wnioski.

Młodzi czują silniej, mocniej. Potrafią kochać i nienawidzić. W tym jest siła, ale też słabość, a może i pewna naiwność.

 

#7 Dzięki za życie

Bo ono jest ważne, o czym można się przekonać czytając tą książkę.